اگزمای دست

اگزمای دست

اگزمای دست یکی از شایع ترین مسائلی است که متخصص پوست با آن مواجه می شود . درماتیت دست موجب ناراحتی و آشفتگی می شود و به علت محل قرار گیری آن، بطور قابل توجهی در فعالیت های طبیعی روزانه خلل ایجاد می کند .

درماتیت دست در مشاغل صنعتی شایع است و اگر التهاب کنترل نشود ، می تواند امنیت شغلی را به مخاطره اندازد.

شیوع اگزمای دست تقریبا 4/5 درصد و میزان شیوع آن در زنان دو برابر مردان است. شایعترین نوع اگزمای دست ، درماتیت تماسی تحریکی می باشد، اگزمای آتوپیک دست و  درماتیت تماسی آلرژیک نیز در مراتب بعدی قرار دارند. شایعترین آلرژی های تماسی نسبت به نیکل، کبالت، مواد مطر، درخت گل حنا و کولوفونی ایجاد می شوند.

اگزمای دست

اگزمای دست

راهنمایی برای بیماران مبتلا به درماتیت تحریکی دست

دست ها را هر چه کمتر بشویید، بهتر است. بهتر است که از صابون استفاده نکنید و دست ها را تنها با آب ولرم بشویید.

شامپو زدن را تنها با دستکش لاستیکی انجام دهید و یا اینکه از فرد دیگری بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

از تماس مستقیم با شوینده ها و گندزداهای خانگی بپرهیزید. در هنگام انجام کار خانه، از دستکش های پارچه ای، پلاستیکی و یا لاستیکی استفاده کنید.

از لمس کردن اشیاء و یا انجام اعمالی که منجر به ایجاد سوزش و یا خارش می شوند، بپرهیزید (از قبیل پشم، پوشک خیس، پوست کندن سیب زمینی یا دست زدن به میوه های تازه، سبزیجات و گوشت خام)

در هنگام مواجه با محرک ها از دستکش های لاستیکی استفاده کنید.

درماتیت تماسی تحریکی

درماتیت تحریکی دست شایع ترین نوع التهاب دست است . برخی افراد می توانند دوره های طولانی تماس مکرر با انواع مواد شیمیایی را تحمل کنند و پوست آن ها در حالت طبیعی حفظ می شود . در انتهای دیگر این طیف ، افرادی هستند که با یک شست و شوی ساده دست، دچار ترک و اگزما می شوند.

تظاهرات بالینی

درجه التهاب به عواملی چون قدرت و غلظت ماده شیمیایی، حسایت فردی، محل تماس و زمانی از سال که تماس در آن اتفاق می افتد، بستگی دارد. آلرژی ، عفونت ، خاراندن و تنش روحی چهره بیماری را تغییر می دهند.

مراحل التهاب

خشکی و ترک، اولین تغییرات می باشند . ترک و شقاق های بسیار دردناک، خصوصا در نواحی چین مفصلی و اطراف نوک انگشتان ایجاد می گردند.

پشت دستان قرمز، متورم و حساس می شود . کف دست نیز خصوصا در ناحیه انگشتان قرمز شده ، به تدیرج خشک و ترک دار می گردد و ممکن است سطحی قرمز، نرم، براق و ظریف که با یک ترومای خفیف شکافته می شود، پدید آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 7 =